Dezbaterea „HIV/SIDA – o problemă a comunităţii”

Stire video-TrinitasTv

Marţi, 3 decembrie, în sala de festivităţi a Centrului eparhial din Timişoara a avut loc dezbaterea “HIV/SIDA, o problemă a comunităţii”, care marchează la nivel local ziua mondială SIDA. Evenimentul a întrunit reprezentanţi ai mai multor instituţii şi ONG-uri care activează în vederea identificării şi rezolvării problemelor cu care se confruntă persoanele HIV seropozitive. Acesta a fost organizat de Asociaţia Familiilor Anti-HIV, în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei şi în colaborare cu Uniunea Naţională a Organizaţiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA (UNOPA).

Scopul întâlnirii a fost identificarea situaţiei şi a problemelor cu care se confruntă persoanele seropozitive la nivel local, precum şi stabilirea unor direcţii de acţiune pentru anul viitor. Totodată, s-a urmărit identificarea unor soluţii privind îmbunătăţirea situaţiei acestora, integrarea lor în viaţa socială, precum şi modalităţi de responsabilizare a tinerilor în ceea ce priveşte riscurile infectării cu HIV. Dezbaterea a fost organizată în cadrul proiectului „In My SHOES”, derulat de UNOPA, în parteneriat cu Asociaţia UNTEATRU. Proiectul are ca obiectiv general creşterea premiselor de integrare socială pentru persoanele HIV-seropozitive din România, iar dezbaterea „HIV/SIDA – o problemă a comunităţii” contribuie astfel la dezvoltarea unei reţele funcţionale de instituţii şi ONG-uri care colaborează pentru promovarea şi apărarea drepturile persoanelor HIV-seropozitive.

Comments are closed.