Dezbateri privind activitatea catehetică

Miercuri, 9 octombrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în sala de festivităţi a Centrului Eparhial s-a desfăşurat întâlnirea de lucru cu preoţii din parohiile urbane al Timişoarei.  Întâlnirea a avut ca scop prezentarea proiectului de catehizare „Calea Mântuirii” şi în acelaşi timp dezbateri pe marginea organizării de grupuri catehetice la nivelul parohiilor urbane. Ca urmare a discuţiilor care au avut loc, s-a stabilit un calendar de organizare a grupurilor catehetice de tineri şi adolescenţi, astfel încât până la sfârşitul acestei luni s-a hotărât transmiterea informaţiilor în parohii, urmând ca la începutul lunii noiembrie să se organizeze grupul catehetic de tineri şi adolescenţi la nivel de parohie, iar după prima săptămână din luna noiembrie  să aibă loc primele întâlniri. De asemenea, a fost prezentat și proiectul ”The Way” – Calea, ce se adresează persoanelor cu vârste între 18-80 de ani.  Acest proiect a fost inițiat de profesorul David Frost, de la binecunoscuta universitate Cambridge și are în vedere catehizarea persoanelor adulte.

Comments are closed.