Duminica Floriilor prăznuită la Timişoara

În Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. În cadrul slujbei, ierarhul, a fost înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai catedralei. La finalul slujbei, Preasfinţia Sa a transmis tuturor credincioşilor binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, încredinţându-i de toată purtarea de grijă a Întâistătătorului lor. După oficierea Sfintei Liturghii, toţi credincioşii au primit ramuri binecuvântate de salcie, special pregătite de preoţii şi diaconii Catedralei mitropolitane. Ca în fiecare an, Catedrala s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru credincioşii veniţi să ia parte la marele praznic al Floriilor.

Comments are closed.