“Ecouri perene de lumină şi credinţă din Ţara Sfântă”

Miercuri 22 aprilie a avut loc în sala de festivităţi a Mitropoliei Banatului, prezentarea cărţii Ecouri perene de lumină şi credinţă din Ţara Sfântă apărută la Editura « Învierea » a Centrului eparhial, al cărei autor este cunoscutul cercetător în domeniul studiilor biblice şi al iudaismului, P.On. Părinte dr. Ionel Popescu, consilier bisericesc la Centrul eparhial.

Manifestarea s-a desfăşurat în prezenţa şi cu binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Nicolae şi a Prea Sfinţitului Episcop-vicar Paisie Lugojanu. Cartea a fost prezentată de P.On. Părinte Marius Florescu, redactorul publicaţiei religioase « Învierea » şi de Domnul conf. univ. dr. Claudiu T. Arieşan de la Universitatea de Vest din Timişoara.

Pe marginea lucrării au mai luat cuvântul ierarhii locului, autorul lucrării şi alţi invitaţi, iar corul claselor de Teologie de la colegiul « Carmen Sylva » din Timişoara a interpretat câteva cântări specifice Paştilor.

Moderatorul acestui eveniment a fost P.On. Părinte Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul eparhial.

Leave a Reply