Educaţie misionar-filantropică în parohia Giulvăz

Giulvaz (1) În primele săptămâni ale Postului Mare, în parohia Giulvăz, protopopiatul Timişoara I, s-au derulat mai multe activităţi filantropice. În aceste activităţi au fost implicaţi membrii grupului de voluntari ai parohiei, format din 20 de elevi de la grupul de cateheză „Hristos împărtăşit copiilor”, coordonaţi de pr. paroh Cornel Bercea şi prof. Monica Bercea. Activităţile au avut menirea de a întări credinţa, că prin iubire şi dăruire fiecare dintre noi, putem ajuta persoanele aflate în situaţii dificile de viaţă. Calendarul acţiunilor a inclus ateliere de creaţie, colectă de alimente şi haine, ore de cateheză şi a avut ca reper, concursul naţional de proiecte duhovniceşti al Patriarhiei Române, intitulat „Sfânta Euharistie – lumina vieţii creştine”. Prin efortul elevilor dar şi al părinţilor, grupul de elevi s-a implicat în a ajuta 5 familii nevoiaşe şi 10 copii. Tot în cadrul aceluiaşi proiect tinerii au aflat mai multe despre Sfânta Spovedanie şi Sfânta Euharistie şi au studiat cateheza cu tema: „Cum să ne ajutăm aproapele?”. Ideea centrală a proiectului a fost educarea copiilor în vederea cunoașterii aproapelui aflat în suferință și însușirea experienței de ajutorare a acestuia. Realizarea activităţilor a pus în evidenţă iubirea creştină şi solidaritatea umană faţă de cei cu posibilităţi reduse, care au nevoie de ajutorul nostru, mai ales în această perioadă de pregătire duhovnicească pentru marele praznic al Învierii Domnului.

Giulvaz (2) Giulvaz

Comments are closed.