Etapa mitropolitană a concursului „Lăudaţi pe Domnul”

 laudati pe domnul

Vineri, 10 octombrie, începând cu ora 17:00, la Catedrala Mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara va avea loc etapa mitropolitană a concursului „Lăudaţi pe Domnul”. La concurs vor participa grupuri de muzică psaltică ale parohiilor din cele trei eparhii ale Mitropoliei Banatului: Arhiepiscopia Timişoarei, Arhiepiscopia Aradului şi Episcopia Caransebeşului. Juriul va fi format din profesori de specialitate de la centrele universitare din Oradea, Sibiu şi Braşov. Grupul de muzică psaltică situat pe primul loc la etapa mitropolitană va reprezenta Mitropolia Banatului la etapa naţională, ce se va desfăşura în ziua de 27 octombrie la studioul de concerte „Mihail Jora” (Sala Radio) din Bucureşti.

Comments are closed.