Etapa mitropolitană a Concursului Naţional „Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naştere, 20 de ani de la trecerea la cele veşnice“

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi în prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în sala festivă a Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei s-a desfăşurat luni 4 martie etapa mitropolitană a Concursului Naţional „Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naştere, 20 de ani de la trecerea la cele veşnice“. La etapa mitropolitană au participat elevi ai liceelor şi seminariilor teologice, precum şi studenţi ai Facultăţilor de Teologie din cele trei eparhii ale Mitropoliei Banatului. Comisia de evaluare a lucrărilor a fost formată din profesori ai Facultăţilor de Teologie din Timişoara, Arad şi Caransebeş. La această etapă au participat 6 concurenţi: trei elevi ai liceelor teologice şi trei participanţi din cadrul învăţământului universitar. La nivel seminarial, s-a folosit ca temă generică “Viaţa şi opera Părintelui Dumitru Stăniloae”, iar la nivel universitar, tema “Tradiţie şi originalitate în teologia Părintelui Dumitru Stăniloae”. Concursul Naţional „Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naştere, 20 de ani de la trecerea la cele veşnice“ este organizat în cadrul Patriarhiei Române în anul 2013, declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române an comemorativ al Părintelui Dumitru Stăniloae.

Comments are closed.