Examen de admitere la Facultatea de Teologie din Timişoara

Luni, 22 iulie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi în prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei,   la  Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara, s-a desfăşurat examenul de admitere la ciclul de licenţă pentru anul universitar 2013-2014. Examenul a constat în susţinerea unei probe scrise la disciplina Dogmatică Ortodoxă, în vederea evaluării cunoştinţelor generale, urmat  de  interviul duhovnicesc, menit să identifice aptitudinile vocaţionale ale candidaţilor. Comisia de examinare a fost formată din cadre didactice de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara, precum şi profesori asociaţi ai instituţiei. La prima sesiune de admitere s-au înscris 53 de candidaţi, urmând ca miercuri, 24 iulie, să se desfăşoare o a doua etapă a concursului de admitere pentru candidaţii înscrişi în zilele de 22 şi 23 iulie.

Comments are closed.