Examen de capacitate preoţească în Eparhia Timişoarei

Pe temeiul hotărârii Permanenţei Consiliului Eparhial din 9 iulie 2013, miercuri, 2 octombrie a avut loc sesiunea de toamnă a Examenului de capacitate preoţească, organizat de Arhiepiscopia Timişoarei pentru licenţiaţii în Teologie Pastorală care doresc hirotonia întru preot, precum şi preoţii şi diaconii ce nu l-au susţinut. Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicoale, Mitropolitul Banatului şi în prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei examenul s-a desfăşurat în sala de festivităţi a Centrului Eparhial în prezenţa corpului profesoral din cadrul Facultăţii de Teologie din Timişoara. „La examen s-au prezentat 12 candidaţi, iar în urma susţinerii probelor scrise şi orale au fost declaraţi admişi 7 licenţiaţi în Teologie Pastorală. Pentru promovarea fiecărei probe, cei înscrişi trebuiau să obţină minim nota 6, iar media de promovare a examenului de capacitate este minimum 7”, a precizat pr. Sorin Lungoci, consilier eparhial al sectorului învăţământ. Potrivit Metodologiei de obţinere a gradelor profesionale de către personalul clerical, acest examen, ce se constituie în examen de titularizare pe post, se organizează de două ori pe an, primăvara şi toamna. La proba scrisă, candidaţii au tratat subiecte de Dogmatică şi Istorie Bisericească Universală, iar în cadrul probei orale au fost verificate cunoştinţele şi deprinderile legate de Administraţie bisericească, Pastorală si Teologie Liturgică, Omiletică şi Catehetică, Muzică bisericească şi Ritual, precum şi alte îndrumări practice, legate de dinamica activităţii misionar-pastorale a preotului în parohie.

Comments are closed.