Examen de capacitate preoţească la Timişoara

Joi, 20 martie la Centrul eparhial din Timişoara a avut loc examenul de capacitate preoţească pentru licenţiaţii în Teologie Pastorală din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei. Examenul s-a desfăşurat în conformitate cu Metodologia pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie de către personalul clerical, aprobată de Sfântul Sinod prin hotărârea 1199/2008. La sesiunea de primăvară din acest an s-au înscris 21 de candidaţi. După testarea psihologică din 11 martie, aceştia au susţinut probe scrise la Dogmatică şi Morală, respectiv Istoria Bisericească Universală şi Istoria Bisericii Ortodoxe Române, precum şi probe orale la exegeza Noului Testament, Tipic şi Liturgică, Omiletică, Catehetică, Cântare şi Legislaţie bisericească. Examenul de capacitate preoţească are valabilitate 1 an de zile pentru cei care au obţinut media sub 9,00 şi 2 ani valabilitate pentru cei care au promovat cu cel puţin media 9,00.

Comments are closed.