Expoziţia „Clopote sună mărire”

Zilele acestea la Timişoara poate fi vizitată expoziţia extraordinară de clopoţei intitulată „Clopote sună mărire” a colecţionarului Ovidiu Oană. Vernisajul expoziţiei a avut loc vineri, 21 decembrie de la ora 17:00, la Galeria Primăriei Timişoara din str. Victoriei Nr. 5. La eveniment au participat reprezentanţi ai instituţiilor organizatoare respectiv, Asociaţia Culturală  Kratima, Arhiepiscopia Timişoarei, Primăria Municipiului Timişoara, Muzeul Banatului şi Procar Timişoara şi numeroşi timişorei.

Vernisajul a cuprins o prezentare a celor mai reprezentative piese ale colecţiei ca parte a istoriei clopotelor de la origini până în prezent, expunere susţinută de prof. Ovidiu Oana-pârâu, precum şi un recital de colinde susţinut de Corala “ALETEIA” a Mitropoliei Banatului, condusă de pr. Nicolae Belean. Delegatul Arhiepiscopiei Timişoarei la eveniment a fost pr. Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul eparhial.

Expoziţia va fi deschisă publicului până în data de 10 ianuarie 2013.

Comments are closed.