Activități ale Școlii Ortodoxe Antim Ivireanul

Şcoala Ortodoxă primară „Sfântul Antim Ivireanul”, aflată sub patronajul Arhiepiscopiei Timişoarei a prezentat vineri, 24 mai 2013 de la ora 16, la Biblioteca Judeţeană Timiş – filiala Casa Tineretului, expoziţia de machete „Călătorie printre culori”. Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei la eveniment a fost prezent pr. Zaharia Pereş, consilier cultural în cadrul eparhiei.

Au fost expuse lucrări individuale şi colective cu antrenamente grafice: costum popular, ulciorul, linguri de lemn; autoportret în viitor, machete Natura în miniatură, icoane pe sticlă şi alte lucrări ale copiilor implicaţi. Evenimentul prezentat de Şcoala Primară “Sfântul Antim Ivireanul”, desfăşurat la Biblioteca Judeţeană Timiş – filiala Casa Tineretului, a avut ca parteneri Consiliul Judeţean Timiş, Biblioteca Judeţeană Timiş, Grădiniţa cu Program Săptămânal Timişoara.

Şcoala Primară “Sfântul Antim Ivireanul”, oferă copiilor o educaţie după valorile autentic ortodoxe, urmărindu-se formarea unui caracter armonios al copiilor, modelele educaționale fiind desprinse din învăţăturile  Sfinţilor Părinţi şi din viața parohiei, ca mijloc de comuniune. De asemenea, se urmărește performanţa şcolară, formarea pentru viaţă, deprinderea cu munca, bucuria de a trăi, dezvoltarea creativităţii, prieteni.

Comments are closed.