Expoziţia fotografică ” De dragul părintelui Teofil”

Editura Teognost şi Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus au organizat la Timişoara, în cadrul zilelor dedicate omagierii părintelui arhimandrit Teofil Părăian, unul dintre cei mai mari duhovnici, expoziţia itinerantă de fotografie, intitulată “De dragul părintelui Teofil”.Expoziţia dedicată arhimandritului Teofil Părăian se află la cea de-a III-a ediţie, fiind organizată întâi la Cluj-Napoca şi Deva. Expoziţia prezintă pe simezele Muzeului de Artă din Timişoara fotografii vechi din colecţia Mănăstirii Brâncoveanu, precum şi fotografii recente realizate de prieteni şi apropiaţi ai părintelui, absolvenţi ai academiilor de arte frumoase din ţară şi pasionaţi de fotografie, precum Dorin Berian, Ioan Gînscă, Ovidiu Man, Ovidiu Muraru, Horea Preja, Andrei Rosetti, Pantelimon Şuşnea şi Serafim Vuc.Vernisajul expoziţiei a avut loc joi, 5 mai, în prezenţa Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria, şi a Preasfinţitului Părinte Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, precum şi a prof. univ. dr. Marcel Tolcea, directorul Muzeului de Artă din Timişoara.
Din partea Centrului eparhial din Timişoara, a participat P.On.Pr. Ionel Popescu, vicar-administrativ al Arhiepiscopiei Timişoarei.
În deschidere, pr. Ioan Gînscă, curatorul expoziţiei, a făcut o scurtă prezentare a fotografiilor, arătând că acestea îl prezintă pe părintele Teofil, înconjurat de apropiaţii, prietenii şi ucenicii săi, iar textele care însoţesc imaginile au rolul de a-l aduce mai aproape de sufletele privitorilor şi creează impresia că însuşi părintele este cel care prezintă fotografiile.Expoziţia poate fi vizitată în perioada 5-15 mai la Muzeul de Artă (Palatul Baroc) din Timişoara (Piaţa Unirii), în zilele de marţi până duminică, între orele 10:00-18:00.

Leave a Reply