Expoziţie de icoane pe sticlă la biserica din Giarmata Vii

Duminică, 23 iunie, în biserica cu hramul “Naşterea Maicii Domnului” a parohiei Giarmata Vii din Protopopiatul Timişoara II, după săvârşirea Sfintei Liturghii, s-a desfășurat vernisajul expoziţiei de icoane pe sticlă “Icoana, fereastră spre cer”. Evenimentul a avut loc în prezenţa prof. Daniela Buzatu, inspector de religie în cadrul Inspectoratului Județean Școlar Timiș, a pr. Vasile Suciu, parohul bisericii şi a numeroşilor credincioşi care au participat la slujbă. Expoziţia a cuprins 42 de lucrări, realizate în tehnica tradiţională de pictură pe sticlă de copii din Giarmata Vii, sub îndrumarea profesoarelor Veronica Adorian şi Nicoleta Spătar, de la Liceul de Arte Plastice din Timişoara. În încheierea evenimentului au fost acordate diplome, cărţi de rugăciune şi iconiţe micilor iconari, drept răsplată pentru dăruirea şi eforturile depuse în realizarea lucrărilor şi participarea la cursurile de iconografie organizate săptămânal, la şcoala din sat. Totodată, au fost premiați și copiii care au participat pe parcursul anului școlar la mai multe consursuri județene cu temă religioasă. Icoanele prezentate la expoziție au fost scoase la licitaţie cu vânzare, iar cu banii obținuți, se va organiza la sfârșitul săptămânii viitoare o excursie pentru tinerii iconari la „Muzeul de Icoane pe sticlă” din Sibiel, Județul Sibiu. Expoziţia de icoane de la Parohia Giarmata Vii reprezintă încununarea muncii depuse în cadrul proiectului “Icoana, fereastră spre cer”, iniţiat de Parohia Ortodoxă Giarmata Vii, în parteneriat cu grădiniţa din localitate, cu Şcoala generală clasele I-IV din Giarmata Vii, Liceul de Arte Plastice din Timişoara şi Primăria Ghiroda. Proiectul constă în susţinerea săptămânală a unor cursuri gratuite pentru copii, de pictură religioasă pe sticlă, şi se va derula şi în cursul anului şcolar 2013-2014.

Comments are closed.