Festivalul „Cântecele Betleemului“ la Parohia Zona Dacia

La Timişoara a debutat ieri-seară Festivalul de colinde “Cântecele Betleemului”, ajuns la cea de-a VIII-a ediţie. Evenimentul este organizat de Biserica “Pogorârea Sfântului Duh” din Parohia Zona Dacia, Protopopiatul Timişoara I, şi se desfăşoară în perioada 8-9 decembrie. În acest an, festivalul de colinde întruneşte opt coruri şi grupuri vocale: Corul Epifania al Protopopiatelor Ortodoxe Române din Timişoara, Corul Catedralei sârbe din Timişoara, Corul Liceului Pedagogic “Carmen Sylva”, precum şi alte coruri parohiale din oraş, care prin colinde aduc în sufletul credincioşilor bucuria Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos. La deschidere au participat credincioşi ai Parohiei Timişoara-Dacia, dar şi mulţi părinţi ai copiilor din Corul “Inocentia” al Parohiei Timişoara – Zona Dacia, dirijat de preot Florin Ionuţ Filip, şi din corul Parohiei Timişoara-Iosefin, condus de Adina Botezatu. “Ne bucurăm de aceste momente deosebite din viaţa parohiei noastre şi apreciem implicarea credincioşilor şi a copiilor în activitatea corală pe care o desfăşurăm la parohie. Vremea colindelor este o bucurie a tuturor pentru că vestim şi ne pregătim duhovniceşte pentru marele praznic al Naşterii Domnului”, a precizat pr. Florin Ionuţ Filip, preot la Parohia Dacia şi organizator al acestui festival. Din juriul Festivalului de colinde “Cântecele Betleemului” au făcut parte părintele arhimandrit Simeon Stana, maestrul Diodor Nicoară, preşedintele juriului, profesor Ovidiu Giulvezan şi maestrul Gheorghe Costin.

Comments are closed.