Festivalul coral “ Cântecele Sfintelor Paşti ”- ediţia a 13-a

La biserica ortodoxă a parohiei Ghiroda, Protopopiatul Timişoara II, s-a desfăşurat astăzi, 11 mai, cea de a 13-a ediţie a festivalului coral închinat Sfintelor Paşti. Evenimentul a debutat cu Sfânta Liturghie, săvârşită de pr. Ioan Mermeze, parohul bisericii, înconjurat de un ales sobor de preoţi, de la mai multe parohii din eparhie, precum şi din Episcopia Caransebeşului. Festivalul a avut loc în prezenţa a numeroşi credincioşi din localitate şi reprezentanţi ai autorităţilor locale.

Cu acest prilej, au susţinut recitaluri  un număr de 8 coruri şi grupuri corale din , Torac – Serbia, Corul Episcopiei din Vârşeţ-Serbia, Corul “ Giroceana” al Parohiei Giroc, jud. Timiş, Corul “ Învierea” al Parohiei Foeni, jud. Timiş, Grupul coral “ Strana strămoşească” al Parohiei Govândari din Reşiţa,Corala “ Epifania” a preoţilor din Protopopiatele Timişoara I şi Timişoara II, Corul “ Sfânta Maria” al Parohiei Giarmata Vii, jud. Timiş şi corul “ Sf. M.Mc. Gheorghe” al parohiei Ghiroda, jud. Timiş.

 Delegatul Centrului eparhial la eveniment a fost pr. Zaharia Pereş, consilier cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei, care a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi ale Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al eparhiei.

Organizatorii evenimentului au fost Parohia Ghiroda Veche, Centrul de Cultură şi Artă al Consiliul Judeţean Timiş şi Primăria Comunei Ghiroda.

Comments are closed.