Festivalul Coral „Cântările Învierii” la Mănăstirea Dobreşti

Duminică, 19 mai, la Mănăstirea Dobreşti, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei, s-a desfăşurat a XXII – a ediţie a Festivalului coral „Cântările Învierii”.

Evenimentul a debutat cu oficierea Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii în paraclisul de la demisolul bisericii mănăstireşti, aflate în construcţie. Soborul slujitorilor a fost alcătuit din preoţi de la mai multe parohii din apropierea mănăstirii Dobreşti, în frunte cu pr. Zaharia Pereş, Consilier Cultural la Centrul eparhial din Timişoara, pr. Ioan Cerbu, protopopul Lugojului, pr. Bujor Păcurar, protopopul Făgetului şi protos. Matei Buliga, stareţul sfintei mănăstiri. După Sfânta Liturghie a avut loc deschiderea celei de a XXII – a ediţii a festivalului coral intitulat “Cântările Învierii”, organizat în fiecare an de Mitropolia Banatului în colaborare cu Centrul de Cultură şi artă al judeţului Timiş şi cu sprijinul Consiliului Judeţean. Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, festivalul are loc anual, în preajma Sfintelor Sărbători de Paşti, la una dintre mănăstirile din cuprinsul eparhiei. Anul acesta au participat mai multe formaţii corale, atât din judeţul Timiş, cât şi din judeţul Caraş- Severin. Acestea au susţinut câte un scurt program muzical alcătuit din cântări specifice perioadei Penticostarului. La eveniment au participat numeroşi credincioşi din localitate, precum şi din parohiile învecinate mănăstirii Dobreşti.

Comments are closed.