Festivalul de muzică religioasă “Pe Tine Doamne, Te lăudăm”- ediţia a III-a

 Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, duminică, 1 iulie, începând cu ora 15.30, la biserica cu hramul “Învierea Domnului” din Lugoj s-a desfăşurat  festivalul de muzică religioasă intitulat “Pe Tine Doamne, Te lăudăm”. Evenimentul, ajuns la a treia ediţie, a fost organizat de Parohia Ortodoxă “Învierea Domnului” din Lugoj împreună cu Asociaţia Culturală OPPIDUS. Delegatul Arhiepiscopiei Timişoarei la eveniment a fost pr. Zaharia Pereş, consilier cultural al eparhiei.

Ediţia din acest an s-a desfăşurat în prezenţa oficialităţilor locale şi a numeroşi lugojeni şi a întrunit zece formaţii corale din cele trei eparhii ale Mitropoliei Banatului, Arhiepiscopia Timişoarei, Arhiepiscopie Aradului şi Episcopia Caransebeşului.  În deschiderea festivalului au susţinut reprezentaţii muzicale copiii de la grădiniţa Nr. 1 din Lugoj şi elevii de la Şcoala de Arte Frumoase „Filaret Barbu” din Lugoj.  Juriul festivalului a fost alcătuit din preoţi şi profesori de specialitate : Pr. prof. Univ. Dr. Vasile Petrica, Prof. Univ. Dr. Dumitru Jompan, Prof. Dr. Constantin Stan  Tufan, diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu şi Toni Boldureanu. Festivalul de muzică religioasă “Pe Tine Doamne, Te lăudăm” este organizat în fiecare an, în prima duminică din luna iulie, amintind de ziua de 5 iulie 2009, dată la care Prea Fericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a oficiat slujba de sfinţire a bisericii parohiale “Învierea Domnului” din Lugoj.

Comments are closed.