Festiviţăţi de sfârşit de an şcolar la şcoala şi grădiniţa ortodoxă din Timişoara

Joi, 20 iunie, la Şcoala primară „Sfântul Antim Ivireanul” din Timişoara a avut loc festivitatea de sfârşit de an şcolar pentru copiii clasei pregătitoare şi a clasei I. Evenimentul a debutat cu susţinerea unui moment artistic pregătit de copii, în prezenţa corpului profesoral şi al părinţilor, urmat de festivitatea de premiere şi înmânare a diplomelor pentru rezultatele deosebite obtinuţe la învăţătură şi purtare. Totodată, copiii au fost răsplătiţi cu diplome şi daruri pregătite de conducerea şcolii, pentru rezultatele obţinute pe parcursul anului şcolar la numeroase concursuri extraşcolare. Tot în aceiaşi zi, corul şcolii condus de prof. Alina Botezatu, a participat la o serbare a Şcolii gimnaziale nr. 25. Munca acestui cor va fi încununată cu imprimarea unui album muzical care va fi lansat în toamnă cu prilejul deschiderii noului an şcolar.  La festiviatate a luat parte şi prof. Daniela Buzatu, inspector de religie în cadrul Inspectoratului Judeţean Timiş care a transmis celor prezenţi bucuria de a participa la acest eveniment.

De asemenea, vineri, 21 iunie, au avut loc serbările de sfârşit de an şcolar şi pentru copiii de la cele trei grupe ale grădiniţei Ortodoxe „Troiţa”, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei. Acestea s-au desfăşurat la sediul grădiniţei unde au fost prezentate momente artistice prin recitarea de poezii şi cântece, iar la sfârşit cei mici au primit daruri din partea conducerii grădiniţei.

Comments are closed.