Ghidul practic „Centrul parohial pentru copii şi tineri”

De curând s-a tipărit cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române ghidul practic „Centrul parohial pentru copii şi tineri”. El cuprinde proiectul cu acelaşi nume şi are ca obiectiv general oferirea unei alternative creştine de petrecere a timpului liber, pentru copii şi tineri.

Dintre obiectivele pe termen scurt şi mediu amintim organizarea centrului parohial pentru copii şi şi tineri la nivelul fiecărei parohii, precum şi desfăşurarea de activităţi cu caracter formativ şi recreativ (grupe de cateheze; cercuri de informatică, literatură, pictură, artă fotografică, muzică, folclor, teatru; tenis de masă, fotbal, volei, baschet; concursuri; dezbateri; audiţii şi vizionări), organizarea unor excursii şi pelerinaje, realizarea unor activităţi filantropice în parohie.

Acest ghid se distribuie gratuit.

Leave a Reply