Grădiniţă ortodoxă la Timişoara

Joi, 17 septembrie a.c., cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, s-a deschis prima grădiniţă ortodoxă din Timişoara.

Proiectul Grădiniţa „Troiţa” se desfăşoară cu sprijinul Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanu, Episcop-vicar al Eparhiei Timişoarei, care a oficiat şi slujba de sfinţire, adresându-le părinţilor şi copiilor un cuvânt de bun venit. Deasemenea, grădiniţa se află şi sub patronajul Asociaţiei Prologos, în parteneriat cu Fundaţia Antimis şi cu Parohia Ortodoxă Română Fabric Vest, din Timişoara.

Porţile grădiniţei s-au deschis pentru aproximativ 45 de copii cu vârste cuprinse între 3 şi 6 ani. Grădiniţa se doreşte a fi prima instituţie de învăţământ preşcolar cu program prelungit din Timişoara, ce îşi desfăşoară activitatea în lumina valorilor ortodoxe, după învăţăturile Sfinţilor Părinţi şi după modelul parohial de comuniune: dragostea faţă de Dumnezeu, iubirea de aproapele, smerenia şi ascultarea.

Activităţile de bază sunt elaborate conform programelor Ministerului Educaţiei, cuprinzând: educarea limbajului, activităţi matematice, cunoaşterea mediului, educaţie estetică şi educaţie fizică. Însă, pe lângă acestea, se vor avea în vedere şi alte activităţi specifice grădiniţei, cum ar fi: muzica bisericească, pictura laică şi bisericească de tip bizantin, participarea la Sfânta Liturghie, serbări organizate cu prilejul sărbătorilor din calendarul ortodox, excursii, expoziţii cu lucrările celor mici şi alte activităţi opţionale. Deasemenea, se are în vedere o strânsă colaborare cu Teatrul de păpuşi „Merlin”, din Timişoara.

Leave a Reply