Hramul mănăstirii Pietroasa Mare

Vineri, 8 noiembrie, Mănăstirea Pietroasa Mare, şi-a sărbătorit ocrotitorii, pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil.  Programul religios închinat hramului mănăstirii a început în ajunul praznicului cu slujba Privegherii oficiată de părintele ieromonah Ştefan Mateş, stareţul mănăstirii, înconjurat de un sobor de preoţi de la mănăstirile şi parohiile învecinate, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei. În ziua de hram, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, condus de pr. Ioan Cerbu, protopopul Lugojului. În cadrul slujbei, ierarhul a hirotonit în treapta diaconiei pe Vasile Bogdan. La marea sărbătoare a mănăstirii au participat numeroși credincioși din localitate și din parohiile învecinate. La finalul slujbei, Preasfințitul Paisie a transmis celor prezenți, binecuvântarea și dragostea părintească a Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de grupul vocal ”Theoporos” al Arhiepiscopiei Timișoarei. Aşezământul monahal de la Pietroasa Mare a fost ctitorit de monahia Mihaela şi nepotul ei, Constantin Drădean, care au cumpărat un teren la marginea satului. În anul 1995, Consiliul Eparhial a aprobat înfiinţarea mănăstirii pentru călugări, iar la 22 februarie 1996, s-a obţinut aprobarea Sfântului Sinod. În acelaşi an, au început lucrările de construcţie, iar sfinţirea noului aşezământ monahal a fost săvârşită de către PS Episcop-vicar Lucian Lugojanul, pe vremea aceea episcop-vicar la Timișoara, la 26 august 2001, când erau deja finalizate parţial biserica şi corpul de chilii.

Comments are closed.