Hramul Mănăstirii Timişeni – Şag

 Joi, 29 august, de praznicul Tăierii Capului Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, Mănăstirea Timişeni-Şag, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei, îşi va serba hramul. Programul religios închinat hramului mănăstirii va debuta în ajunul praznicului, miercuri, 28 august, de la ora 18:00, cu oficierea Vecerniei Mari cu Litie şi va continua de la ora 21:00 cu Taina Sfântului Maslu, la ora 23:00 Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, iar de la 24:00 Utrenia. Joi, 29 august, de la ora 2:00 va fi oficiată Sfânta Liturghie, de la ora 6:00 Sfinţirea Apei, la ora 6:30 Taina Sfântului Maslu, iar de la ora 9:30 Sfânta Liturghie, oficiată de un ales sobor de preoţi şi diaconi. Hramul sfintei Mănăstiri Timişeni reprezintă pentru credincioşii bănăţeni, în fiecare an, un adevărat prilej de întărire sufletească, de comuniune liturgică şi euharistică frăţească, aceştia participând alături de obştea monahală la sfintele slujbe, la priveghere şi rugăciune către Bunul Dumnezeu.

Comments are closed.