Înălţarea Domnului prăznuită la Timişoara

Video - Ziua Eroilor

De praznicul Înălţării Domnului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană din Timişoara. În această zi, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, pe întreg cuprinsul eparhiei, la toate bisericile şi mănăstirile timişene s-a făcut pomenirea eroilor şi martirilor neamului. Sfânta Liturghie de la Catedrala mitropolitană a fost oficiată de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa unui număr mare de credincioşi.

 În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, ierarhul a stăruit asupra semnificaţiei praznicului Înălţării Domnului, dar şi a importanţei cinstirii eroilor şi martirilor neamului întru această zi. În cadrul slujbei, Preasfinţitul Paisie a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Veselin Ciocov, numit pe seama Mănăstirii Timişeni-Şag. După Sfânta Liturghie, Preasfinţia Sa împreună cu ceilalţi slujitori s-au deplasat la monumentul ridicat în cinstea eroilor Revoluţiei din decembrie 1989, din faţa catedralei, unde, în prezenţa oficialităţilor şi a numeroşi localnici, a oficiat slujba de pomenire a eroilor. În final, reprezentanţii autorităţilor locale şi judeţene, veterani de război şi delegaţi ai organizaţiilor politice şi apolitice din Timiş au depus coroane şi jerbe de flori la Monumentul Eroilor din centrul oraşului. Ceremonia s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare. În continuarea zilei, Preasfinţia Sa a oficiat o slujbă de pomenire la Cimitirul Eroilor din Timişoara.

Comments are closed.