Înălțarea Sfintei Cruci prăznuită la manăstirile Cebza și Partoș din Arhiepiscopia Timișoarei

Cu ocazia praznicului Înălţării Sfintei Cruci, Mănăstirea Cebza din Arhiepiscopia Timişoarei și-a  sărbătorit hramul. Slujbele religioase prilejuite de sărbătorirea  hramului au început de vineri seara cu slujba Vecerniei Mari unită cu Litia și slujba Utreniei. Răspunsurile liturgice, atât la priveghere, cât și la Sf. Liturghie arhierească din ziua de 14 septembrie, au fost date de corul de la Mănăstirea Nera, din Episcopia Caransebeșului. În cadrul slujbei privegherii, un scurt cuvânt de învățătură a fost rostit de către ieromonahul Teofan Munteanu de la aceeași mănăstire, care a vorbit credincioșilor  prezenți despre suferința asumată după Dumnezeu și despre încercările de care avem parte fiecare în viață. Chiar dacă de multe ori nu știm de ce un necaz vine asupra omului să avem nădejdea că Domnul cunoaște  cel mai bine motivul și în acest fel câștigăm harului Domnul de partea noastră. Programul slujbelor religioase a continuat sâmbătă dimineața cu sfințirea Apei mici și Taina Sfântului Maslu. Cu binecuvântarea ÎPS Nicolae, Mitropolitul Banatului de la ora 9,30 h Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. La sfintele slujbe au participat monahi și monahii din eparhie, preoți din Timișoara și din parohiile învecinate, precum și numeroși credincioși. În cadrul slujbei mulți credincioși s-au împărtășit de Trupul și Sângele Domnului. Predica sărbătorii a fost rostită de către  ieromonahul Serafim Grozăvescu de la Mănăstirea Cebza, care a accentuat însemnătatea Crucii și asumarea ei de fiecare mădular al Bisericii în parte după cuvântul Scripturii care spune: ”Căci cuvântul crucii nebunie este pentru cei ce pier; dar pentru noi cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu” (1 Corinteni 1,18).

De asemenea, și Mănăstirea Partoș din cadrul Arhiepiscopiei Timișoarei și-a sărbătorit hramurile în aceste zile. Programul slujbelor a debutat la ora 18,00 în ajunul sărbătorii ”Înălțării Sf Cruci”  cu săvârșirea Vecerniei Mari unită cu Litia, cu Taina Sfântului Maslu de la ora 21,00 și Privegherea de noapte. Sfânta Liturghie de praznicul Înălțării Sfintei Cruci a fost oficiată de arhim. Simeon Stana, exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei, de ieromonahul Varlaam Almăjanu, starețul Mănăstirii Partoș, de pr. Ioan Prisăcean, protopopul Detei și alți preoți coslujitori inviați. La evenimentele religioase au luat parte și numeroși credincioși bănățeni, tineri dornici să se împărtășească de bucuria duhovnicească a sărbătorii.

Comments are closed.