Întâlnire în cadrul proiectului SOCIAL la Timişoara

      Astăzi 08.03.2012, începând cu ora 12:00 în sala de festivităţi a Centrului eparhial din Timişoara, Bvd. C.D. Loga, nr. 7, a avut loc întrunirea echipei proiectului proiectului SOCIAL, „Strategia de ocupare şi calificare prin învăţare şi activităţi pentru libertate”. Întâlnirea a vut drept scop dezvoltarea reţelei de suport pentru a susţine economia socială în cadrul proiectului SOCIAL. Evenimentul s-a desfăşurat în prezenţa Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop – vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, şi a întrunit reprezentanţi ai tuturor instituţiilor implicate în proiect respectiv, Patriarhia Română, Arhiepiscopia Timişoarei, Administraţia Naţională a Penitenciarelor, Penitenciarul Timişoara, Federaţia Caritas a Diocezei Timişoara, AJOFM Timiş, Fundaţia Bethany, Fundaţia Filantropia – Bucureşti şi Fundaţia Filantropia-Timişoara. Delegatul Patriarhiei Române la eveniment a fost pr. Dorel Moţoc, consilier patriarhal pentru proiecte europene în cadrul Sectorului Social-filantropic al Patriarhiei Române. Proiectul SOCIAL este un proiect strategic co-finanțat din Fondul Social European, prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POS DRU) Axa prioritară 6 – „Promovarea incluziunii sociale” Domeniul major de intervenţie 6.1 “Dezvoltarea economiei sociale” Proiect POSDRU/69/6.1/S/32801.

Comments are closed.