Întâlnire în duh cu “ Iubitorul de Dumnezeu ” de la Sâmbăta de Sus

           Manifestarea din acest an a adus în atenţia credincioşilor timişoreni scrierile,  sfaturile duhovniceşti, şi nu în ultimul rând, viaţa pilduitoare a „iubitorului de Dumnezeu ” de la Sâmbăta de Sus, care în numeroase rânduri a susţinut conferinţe şi întâlniri cu tinerii în oraşul de pe Bega. Totodată, cu acest prilej, au fost puse în lumină vieţile şi învăţăturile celor doi părinţi duhovniceşti ai părintelui Teofil Părăian, Arhim. Arsenie Boca şi Arhim. Serafim Popescu, personalităţi marcante ale Ortodoxiei româneşti din zona Ardealului.

Evenimentul a întrunit la Timişoara ierarhi şi preoţi, ucenici apropiaţi ai „ Părintelui Bucuriei”, precum Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, pr. protos. Matei Bilauca, stareţul Mănăstirii „ Duminica Tuturor Sfinţilor” din Şinca Nouă, jud. Braşov, ieromonahul  Pantelimon Şuşnea de la Mănăstirea Oaşa şi pr. Ioan Gînscă, artist plastic şi directorul  editurii „ Teognost”, din Cluj- Napoca. Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, vineri, 27 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul şi Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar eparhial au oficiat la catedrala mitropolitană „ Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara  Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, urmată de o slujbă de pomenire  pentru cei trei mari duhovnici ai Ardealului, Arhim. Arsenie Boca, Arhim. Serafim Popescu şi Arhim. Teofil Părăian.

În finalul slujbei, Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul a adresat un cuvânt de învăţătură celor prezenţi despre bucuria pomenirii celor trei mari duhovnici, care prin purtarea de grijă Bunului Dumnezeu sunt alături de noi prin rugăciune şi după trecerea în Veşnicie. „ Să îl avem pe Dumnezeu în vedere ca un Părinte iubitor, aşa cum ne-au învăţat cei trei părinţi, şi prin acest lucru, cinstirea noastră adusă lor va fi cu atât mai puternică. Sunt sigur că şi Părintele Arsenie şi Părintele Serafim , împreună cu Părintele Teofil se bucură astăzi la această prăznuire, dar se bucură şi mai mult văzând că le urmăm îndemnurile, că trăim aşa cum ne-au învăţat, că trăim rugându-ne lui Dumnezeu, ţinând seama de Dumnezeu, şi atunci toată viaţa noastră devine şi pentru ei o bucurie. Dumnezeu să-i odihnească în Lumina Învierii Sale, iar nouă să ne dea puterea să trăim în aceeaşi Lumină a Învierii”, a precizat Preasfinţitul Sofian. În prima zi a manifestărilor, joi, 26 aprilie, la Biblioteca Judeţeană Timiş  a fost inaugurat un spaţiu dedicat Fondului de documentare „ Arhimandritul Teofil Părăian”. Cu acest prilej, în prezenţa a numeroşi timişoreni, a avut loc  loc o masă rotundă pe tema „Tinereţe şi renaştere spirituală”, unde Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului Preasfinţitul Sofian,  a accentuat rolul pocăinţei în viaţa celor tineri pentru a putea să-şi reorienteze viaţa, părăsind viaţa păcătoasă la modul real şi aplecându-se cu seriozitate asupra căutării unui sens, de aici decurgând bucuria găsirii unui sens în viaţă. De aceea Părintele Teofil este un „părinte al bucuriei” şi este important să păstrăm ceea ce am primit de la sfinţia sa.

În contiunuarea aceleaşi zile, în Sala Capitol a Filarmonicii Banatul din Timişoara, a avut loc o emoţionantă seară de evocări închinate marilor duhovnici ai Ardealului.

Programul convorbirilor duhovniceşti a fost intercalat de recitări de poezie religioasă, în interpretarea  actriţelor Lamia Beligan şi Maria Ploae, dar şi de momente muzicale susţinute de Sorin Petrescu, Sorin Dogariu, Theodor Alexandru Rădulescu şi Ovidiu Cozma.

Comments are closed.