Întrunire a tinerilor din ASCOR şi LTCOR la Timişoara

intrunire tineri ASCOR si LTCOR

La Centrul eparhial din Timişoara a avut loc zilele trecute o întrunire consultativă a reprezentanţilor Asociaţiei Studenţilor Creştin Ortodocşi Români (ASCOR) şi a Ligii Tinerilor Creştin Ortodocşi Români(LTCOR), filialele Timişoara, Arad şi Lugoj.

Scopul întâlnirii a fost găsirea unor soluţii la problemele pe care le întâmpină filialele şi propunerea unui program comun de colaborare. În total au participat 19 membrii A.S.C.O.R. şi L.T.C.O.R., dintre care amintim pe Cristian Rădulescu, preşedintele A.S.C.O.R. Timişoara, Marius Lascoiu-Martin, preşedintele A.S.C.O.R. Arad şi Alex Miheţ – preşedintele L.T.C.O.R. Lugoj. Din partea Centrului eparhial din Timişoara, a participat pr. Marius Florescu, redactor la Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Timişoarei şi fost preşedinte al LTCOR- Timişoara. În deschidere, acesta  a vorbit despre misiunea tinerilor ca fiind o prioritate în Biserică, accentuând rolul important al unei asociaţii de tineri în dezvoltarea culturală şi religioasă a tinerilor de azi, susţinând că cele două asociaţii sunt “lumina şi sarea Pământului”. În cadrul discuţiilor au fost prezentate activităţile desfăşurate de tineri în cadrul asociaţiilor, precum şi problemele curente cu care se confruntă fiecare dintre acestea. În acest sens, au abordate teme precum, promovarea ASCOR şi LTCOR, mediatizarea acţiunilor desfăşurate de acestea, implicarea membrilor în acţiuni comune cu alte asociaţii, organizarea de cursuri de muzică bisericească şi meditaţii gratuite pentru tineri. La finalul întrunirii s-a decis crearea unui calendar online în care filialele să-şi precizeze acţiunile pe care le desfăşoară pentru a facilita comunicarea şi participarea filialelor surori. Întrunirea Mitropolitană s-a sfârşit cu o vizită la Muzeul Satului Bănăţean unde membrii A.S.C.O.R. şi L.T.C.O.R. au vizitat casele bătrâneşti din Banat şi au admirat piesele de artă tradiţională.

Comments are closed.