Lansare de carte

Cu binecuvântarea Înalt preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar alArhiepiscopiei Timişoarei, miercuri, 5 iunie, la Centrul eparhial din Timişoara a fost lansată lucrarea Revista Teologică  „Altarul Mitropolia Banatului” 1944-1947; 1951-2011; Repere Monografice, scrisă de pr. dr Florin Dobrei. La eveniment au participat profesori şi studenţi de la Facultatea de litere, Istorie şi Teologie din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara, precum şi reprezentanţi de la Centrul Eparhial. Publicaţia conţine întreaga istorie a principalei publicaţii a Mitropoliei Banatului de la începuturi şi până în prezent. Lucrarea a fost prezentată de pr. Conf. dr. Nicolae Morar şi conf. dr. Claudiu T. Arieşan. Reprezentantul Eparhiei la eveniment a fost pr. Zaharia Pereş, consilier cultural în cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei.

 

Comments are closed.