Lansare de carte la Mitropolia Banatului

Astăzi, 22 aprilie ora 17, în sala de festivităţi a Mitropoliei Banatului, bulevardul C.D.Loga nr.7, va avea loc prezentarea cărţii “Ecouri perene de lumină şi credinţă din Ţara Sfântă” apărută la Editura Învierea a Centrului Eparhial, al cărei autor este cunoscutul cercetător în domeniul studiilor biblice şi al iudaismului, Pr. dr. Ionel Popescu, consilier bisericesc la Arhiepiscopia Timişoarei.

Manifestarea se va desfăşura în prezenţa şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului şi a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop vicar al eparhiei noastre. Cartea va fi prezentată de Pr. drd. Marius Florescu, redactorul foii religioase “Învierea” şi de Conf. dr. Claudiu T. Arieşan de la Universitatea de Vest din Timişoara.

Cu acest prilej vor fi expuse şi imagini din Ţara Sfântă, comentate de autorul cărţii, împătimit pelerin ce duce an de an zeci de credincioşi la Locurile Sfinte şi binecuvântate de Dumnezeu pe pământ. Moderatorul acestui eveniment cultural-spiritual va fi preotul Zaharia Pereş, consilier cultural la Arhiepiscopia Timişoarei.

Leave a Reply