Lansarea de carte « Repere religioase ortodoxe române timişorene »

În această seară începând cu orele 17:00 a avut loc la Casa Adam Muller Guttenbrunn din Timişoara lansarea de carte « Repere religioase ortodoxe române timişorene » a părintelui Ioan Bude, protopop în cadrul Protopopiatului Timişoara I.

La acest important eveniment religios-cultural timişorean au luat parte personalităţi ale oraşului, oameni de cultură şi clerici din cadrul Arhiepisopiei Timişoarei. Au luat cuvântul în prezidiu Gheorghe Ciuhandu, primarul oraşului, pr. Zaharia Pereş, consilier cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei, prof. dr. Adrian Dinu Rachieru, critic literar, eseist şi sociolog, prof. univ dr. Lucian Petrescu, medic cardiolog şi scriitor, Florian Mihalcea, ziarist şi Preşedinte al Societăţii Timişoara, dr. Ioan Haţegan, cercetător ştiinţific principal 1, istoric specializat în istoria Banatului şi prof. Petru Călin.

Cartea punctează lucruri mai puţin cunoscute din structura Bisericii timişorene şi radiografiază parohiile şi lăcaşurile de cult ortodoxe din Timişoara punând în evidenţă tezaurul de arhitectură bisericească. Cartea a apărut la Editura Art Press din Timişoara în condiţii grafice de excepţie.

Această lucrare vine ca un preambul al unui mare eveniment în viaţa Bisericii noastre Ortodoxe, respectiv al cinstirii IPS Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului cu prilejul aniversării a 88 de ani de viaţă şi 50 de ani de rodnică arhipăstorire la cârma Mitropoliei Banatului. Lucrarea este o dovadă de respect şi de dragoste a preoţilor bănăţeni faţă de mitropolitul lor care îi păstoreşte cu deosebită atenţie şi părintească dragoste.

Comments are closed.