Lansarea oficială a Centrului de resurse „Anastasis“ la Timişoara

Marţi, 22 noiembrie, a avut loc lansarea Centrului de resurse “Anastasis” la sediul Centrului Eparhial din Timişoara. Centrul de resurse a fost înfiinţat la 1 noiembrie 2011, în colaborare cu Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei, în cadrul proiectului FORTE – Formare trainică pentru parteneriat social. Scopul proiectului este dezvoltarea capacităţii comitetelor parohiale şi ONG-urilor bisericeşti de a depista şi interveni în discursul asistenţei sociale şi educaţionale din parohiile în care activează, precum şi de a angrena colaborări în zona neguvernamentală, guvernamentală şi a autorităţilor locale din Arhiepiscopia Timişoarei. Vor beneficia de activităţile proiectului 42 de comitete parohiale la care se vor adăuga 10 ONG-uri bisericeşti din eparhie. Demersurile proiectului vor creşte gradul de profesionalism a 600 de persoane, dintre care 420 vor proveni din cadrul parohiilor şi 180 din cadrul organizaţiilor nonguvernamentale. Proiectul “FORTE – Formare trainică pentru parteneriat social” este cofinanţat din Fondul Social European prin POSDRU 2007-2013, POSDRU/93/3.3/S/6227 şi are drept scop dezvoltarea capacităţii organizaţionale a Administraţiei Patriarhale şi a nouă eparhii din cuprinsul Bisericii Ortodoxe Române.

Comments are closed.