Lecţie de educaţie spirituală pentru copiii cu nevoi speciale la mănăstirea Timişeni

 Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, de peste 20 de ani s-a realizat o frumoasă tradiţie  în perioada Triodului, sute de copii de la centrele de plasament şi de la şcolile speciale din judeţul Timiş, vin cu multă bucurie în pelerinaj la mănăstirea Timişeni, una dintre cele mai reprezentative mănăstiri ale Eparhiei Timişoarei. Astfel joi, 7 martie, au participat la acest eveniment aproximativ 200 de copii şi tineri de la Centrele de plasament şi Şcoala specială „Constantin Păunescu” din Recaş, Centrul de plasament din Lugoj şi Centrul de reeducare al minorilor din Buziaş, însoţiţi de educatori, profesori şi asistenţi sociali. La orele dimineţii au fost întâmpinaţi la porţile mănăstirii de pr. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din cuprinsul Arhiepiscopia Timişoarei şi de pr. Zaharia Pereş, consilier cultural în cadrul Eparhiei Timişoarei. Programul întâlnirii a cuprins o slujbă de mulţumire adusă lui Dumnezeu în biserica nouă a mănăstirii cu hramul „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul”, unde au fost rostite texte din Sfânta Scriptură, s-au citit psalmi şi s-au cântat părţi din Sfânta Liturghie. De asemenea, s-a ţinut un cuvânt de învăţătură referitor la îndemnul Mântuitorului din Sfânta Scriptură „Lăsa-ţi copiii să vină la mine”. Din partea Centrului eparhial pr. Zaharia Pereş, consilier cultural a transmis celor prezenţi binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi gândurile de bine ale Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. La finalul întâlnirii toţi cei prezenţi au participat la agapa care a fost oferită tinerilor cu multă generozitate prin grija monahiei Casiana Şimon, stareţa mănăstirii şi a întregii obşti de maici. Pe lângă masa oferită, fiecare copil a primit la plecare câte un pacheţel cu dulciuri.  Această acţiune a fost realizată la iniţiativa domnului Florin Vlad, profesor la şcoala specială din Recaş şi datorită unei bune colaborări între Arhiepiscopia Timişoarei, Direcţia de asistenţă socială şi protecţia copilului Timiş şi Penitenciarul Timişoara. Totodată, deplasarea la mănăstire s-a făcut cu sprijinul Consiliului Judeţean Timiş, care a pus la dispoziţie autocarele în vederea transportării copiilor.

Comments are closed.