Mănăstirea Luncanii de Sus îşi serbează hramul

Sâmbătă, 1 octombrie de sărbătoarea „ Acoperământul Maicii Domnului”, Mănăstirea Luncanii de Sus, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei, îşi prăznuieşte hramul. Cu acest prilej, credincioşi din întreg cuprinsul eparhiei sunt aşteptaţi pentru a participa la slujbele religioase închinate praznicului Maicii Domnului.

Sfânta Liturghie va fi oficiată de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un sobor de diaconi şi preoţi de la mănăstirile şi parohiile învecinate.

Aşezământul monahal din satul timişean Luncanii de Sus a fost înfiinţat în anul 2001 cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi organizat ca mănăstire de maici cu viaţă de obşte. În prezent mănăstirea cuprinde 5 vieţuitoare, stareţă fiind stavrofora Filoteea Nistor.

Situl mănăstirii: www.manastireaacoperamantulmaiciidomnului.ro

Album foto: Mănăstirea Luncanii de Sus

 

Comments are closed.