Manifestare culturală dedicată Arhimadritului Teofil Părăian la Timişoara

       Arhiepiscopia Timişoarei împreună cu Biblioteca Judeţeană Timiş şi Filarmonica Banatul organizează în zilele de 26 şi 27 aprilie a.c. o nouă serie de manifestări închinate personalităţii Părintelui Arhimandrit Teofil Părăian.

Manifestarea din acest an îşi propune să pună în lumină însemnătatea extraordinară a activităţii pastorale susţinută de marele duhovnic şi teolog român, prin inaugurarea în cadrul Bibliotecii Judeţene Timiş a unui spaţiu dedicat Fondului de documentare „ Arhimandritul Teofil Părăian”. Cu acest prilej va avea loc o masă rotundă pe tema „ Tinereţe şi renaştere spirituală”. În continuare, evenimentul  va fi urmat de o emoţionantă seară de evocări închinate marilor duhovnici ai Ardealului precum, Părintele Arsenie Boca, Părintele Serafim Popescu şi Părintele Teofil Părăian. Evocările vor fi însoţite de momente artistice. Manifestarea va avea ca invitaţi ierarhi şi preoţi, ucenici apropiaţi ai „ Părintelui Bucuriei”, Arhimandritul Teofil Părăian. Astfel, vor fi prezenţi la eveniment, Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, pr. protos. Matei Bilauca, stareţul Mănăstirii „ Duminica Tuturor Sfinţilor” din Şinca Nouă, jud. Braşov. şi pr. Ioan Gînscă, artist plastic şi directorul  editurii „ Teognost”, din Cluj- Napoca.

Programul manifestării va debuta joi 26, aprilie, de la ora 12:00 cu inaugurarea Fondului de documentare „ Arhimandritul Teofil Părăian” de la Biblioteca Judeţeană Timiş, filiala Casa Tineretului, din str. Arieş nr.9. Apoi, va continua de la ora 18:00 în Sala Capitol a Filarmonicii Banatul din Timişoara, unde va avea loc o întâlnire duhovnicească cu viaţa şi învăţătura troiţei de duhovnici ai Ardealului, Părintele Arsenie Boca, Părintele Serafim Popescu şi Părintele Teofil Părăian. Programul va fi intercalat de recitări de poezie religioasă, în interpretarea  actriţelor Lamia Beligan şi Maria Ploae, dar şi de momente muzicale susţinute de Sorin Petrescu, Sorin Dogariu, Theodor Alexandru Rădulescu şi Ovidiu Cozma.

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, vineri, 27 aprilie, de la ora 7.30, la catedrala mitropolitană „ Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara, va fi oficiată Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie de către Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul şi Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop vicar eparhial, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi. După Sfânta Liturghie soborul slujitorilor va oficia o slujbă de pomenire pentru Arhimandriţii: Arsenie Boca, Serafim Popescu şi Teofil Părăian.

 

Comments are closed.