Manifestarea “ÎPS Nicolae Corneanu, om al lui Dumnezeu, om al cărţii”

       Miercuri, 7 martie, ora 17,00, la Bastionul Thereisa, Corpul A, în cadrul proiectului Cafe Text,  a  avut  loc  la  manifestarea  “Nicolae  Corneanu,  om  al  lui  Dumnezeu,  om  al cărţii”  prilejuită  de  aniversarea  a  50  de  ani  de  la  întronizarea  Înalt  Prea  Sfinţiei  Sale. Personalitatea  Mitropolitului  a  fost  evocată  din  unghiuri  inedite  de  către PS  Paisie Lugojanul, Episcop  –  vicar  al  Arhiepiscopiei  Timişoarei, Pr. Dr. Ionel  Popescu,  vicar administrativ  al  Arhiepiscopiei  Timişoarei,  Prof. dr. Daniel Vighi, scriitor,Conf. univ. dr. Claudiu T. Arieşan, scriitor, Lucian  Petrescu,  medic, Preot  Zaharia  Pereş,  consilier  cultural  la  Centrul  Eparhial  şi  Tudor  Creţu, scriitor, manager  al  BJT.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Conf. Univ. Dr. Claudiu T. Arieşan a subliniat importanţa operei scriitoriceşti a Mitropolitului Banatului pentru teologia şi cultura românească.

“Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae Corneanu este un reper fix al culturii noastre patristice, al dimensiunii teologice de mare adâncime, un continuator temeinic şi înduhovnicit al marilor patrologi şi teologi si sec XX. Prin dânsul se acoperă o mare lipsă a culturii noastre naţionale, pentru că în vremuri de restrişte el a ştiut să păstreze echilibrul dintre cultura clasică greco-latină şi cultura patristică, teologică, pe care le-a îmbinat într-un tot armonic, la fel de armonic şi de plăcut ca şi întreaga sa făptură, ca şi atitudinea sa blândă, devotată şi înţeleaptă faţă de oameni”, a precizat Conf. Univ. Dr. Claudiu T. Arieşan.

 Totodată,  a  fost prezentat  şi  Filmul  omagial  ,,Mitropolitul  Nicolae  Corneanu  –  Jumătate  de  veac  în fruntea Bisericii bănăţene”, realizat de către regizorul Victor Popa, colaborator media al Mitropoliei. La  eveniment  au  participat  timişoreni  iubitori  de  cultură  şi apropiaţi ai Înttâistătătorului Banatului, precum şi numeroşi tineri.  Cu  această  ocazie,  cei  prezenţi  au  primit  din  partea  sectorului  cultural  al Arhiepiscopiei  Timişoarei,  mai multe lucrări  semnate  de  IPS Mitropolit Nicolae, dar şi un număr omagial al revistei eparhiale “ Învierea”. Evenimentul a fost organizat de Arhiepiscopia Timişoarei în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană Timiş.

Comments are closed.