Masa rotundă în cadrul proiectului „Reţea inter-regională de Centre educaţionale”

      Arhiepiscopia Timişoarei împreună cu Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, organizează o masă rotundă având ca temă „Înfiinţarea, dezvoltarea şi consolidarea de retele destinate imbunătătirii activităţilor de prevenire a fenomenului de abandon şi eşec şcolar”. Evenimentul este organizat în cadrul proiectului “Reţea inter-regională de centre educationale” şi va avea loc miercuri, 28.03.2012, începând cu ora 11.00, în Sala de conferinţe a Hotelului Perla din Timişoara, din str. Protopop Gheorghe Dragomir nr. 7 — 9. Proiectul “Reţea inter-regională de centre educaţionale” este implementat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei, D.G.A.S.P.C. Alba, D.G.A.S.P.C. Mureş, D.G.A.S.P.C. Timiş, Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş şi Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia — Filiala Reghin. El are ca scop prevenirea fenomenului de părăsire timpurie a şcolii şi menţinerea în sistemul de educaţie a 500 de elevi din regiunile Centru şi Vest prin crearea unei reţele de centre educaţionale în judeţele Alba, Mureş şi Timiş. În cele 16 Centre educaţionale se promovează un model optim de prevenire a abandonului şcolar şi de dezvoltare personală e elevilor, prin îmbinarea valorilor celor trei componente de bază ale sistemului de educaţie: Biserică, Şcoală şi Familie. Proiectul este cofinanţat din Fondul Social European prin Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale — Autoritatea de Management pentru programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (AMPOSDRU), „Investeşte în oameni”, Axa prioritară 2 „Corelarea învăţării pe tot parcursul vieţii cu piaţa muncii” în domeniul de intervenţie DMI 2.2. – Prevenirea şi corectarea părăsirii timpurii a şcolii.

Comments are closed.