Mesajul de condoleanțe al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel

         Am aflat cu multă durere în suflet că, în seara zilei de 28 septembrie 2014, a trecut din această viață, Înaltpreasfințitul Părinte Nicolae, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, ierarh venerabil al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, arhipăstor erudit și harnic, promotor al valorilor credinței și culturii creștine în dialog multiconfesional.

       Împreună cu ierarhii Sfântului Sinod, cu preoții, monahii, și credincioșii îndoliatei Arhiepiscopii a Timișoarei, înălțăm în aceste zile rugăciuni pentru odihna sufletului său în lumina și pacea Preasfintei Treimi, împreună cu vrednicii ierarhi ai Bisericii lui Hristos din poporul român.

Veșnica lui pomenire, din neam în neam!

†Daniel,
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Comments are closed.