Mitropolitul Banatului felicitat cu ocazia sărbătorii “Sfântului Ierarh Nicolae”

Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, împreună cu membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preoţii şi diaconii slujitori ai catedralei mitropolitane, precum şi colaboratorii de la Centrul eparhial au felicitat miercuri, 4 decembrie, pe Înaltpreasfinţitul Nicolae, Mitropolitul Banatului, cu prilejul aniversării zilei onomastice. În cuvântul rostit cu acest prilej, pr Ionel Popescu, vicar eparhial a subliniat: „ Anticipăm astăzi o frumoasă sărbătoare a ortodoxiei universale, închinată Sfântului Ierarh Nicolae al Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni al cărui nume îl purtaţi. Am venit după datină pentru ca, împreună cu Preasfinţitul Paisie Lugojanul, colaboratorii de la Centrul eparhial, clerici şi mireni, slujitori de la Catedrala mitropolitană să vă urăm, Înaltpreasfinţite Părinte Mitropolit, ca Sfântul Ierarh Nicolae să Vă ocrotească şi de acum înainte cu rugăciunile sale, iar bunul Dumnezeu să Vă dăruiască ani mulţi şi binecuvântaţi”. La rândul său, Înaltpreasfinţia Sa a mulţumit celor prezenţi pentru dragostea arătată şi pentru urările adresate. „Vă mulţumesc tuturor pentru cuvântul bun ce mi l-aţi adresat şi vă sunt recunoscător pentru tot ceea ce facem împreună spre folosul Bisericii, dar şi spre mărirea Dumnezeului nostru celui din ceruri”, a precizat Înaltpreasfinţia Sa, Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.