Mitropolitul dr. Vasile Lazarescu pomenit la catedrala mitropolitană

 Mitropolitul dr. Vasile Lazarescu al Banatului (1947-1961) a fost pomenit în cursul dimineţii de 21 februarie la catedrala mitropolitană, în ziua trecerii sale la cele veşnice (1969). Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, împreună cu mai mulţi preoţi şi diaconi. După Sfânta Liturghie s-a coborât la cripta de sub altarul catedralei, unde se află mormântul Mitropolitul Vasile Lazarescu. Aici s-a săvârşit o slujbă de pomenire.

Pensionat de autorităţile comuniste în anul 1961, Mitropolitul Vasile Lazarescu şi-a trăit ultimii ani de viaţă la mănăstirea Cernica, din apropierea Bucureştilor, ca simplu monah. În ultimii ani de viaţă şi-a manifestat dorinţa de a fi înmormântat în catedrala din oraşul Timişoara, al cărei ctitor principal a fost. Din pricina refuzului autorităţilor de atunci de a-i împlini dorinţa, a fost înmormântat în cripta familială din localitatea natală Corneşti (fostă Jadani) din apropierea Timişoarei, la câteva zile după trecerea la cele veşnice. Abia în anul 1993 conducerea Mitropoliei Banatului a decis să împlinească dorinţa primului mitropolit al restauratei Mitropolii a Banatului, aducându-i sicriul cu osemintele la catedrală, pentru a fi înmormântat în „prima nişă de sus din dreapta, cum ieşi din cripta de sub altarul catedralei”, aşa după cum menţionează testamentul marelui mitropolit bănăţean.

Comments are closed.