Moment comemorativ în Parohia Chișoda

Duminică, 4 august la parohia Chişoda, protopopiatul Timişoara I a avut loc slujba de pomenire a părintelui profesor Aurel Jivi, cadru universitar la centrele teologice de la Sibiu, Timişoara, Oradea, Arad, Caransebeș. Slujba a fost oficiată de către pr. dr. Nicolae Morar, şeful catedrei de teologie din Timişoara, pr. Traian Debucean, parohul bisericii din Chişoda şi pr. dr. Adrian Covan, profesor la Facultatea de Teologie din Timişoara. Evenimtul a fost precedat de oficierea Sfintei Liturghii de către soborul de preoţi, conduşi de către pr. Traian Debucean, parohul bisericii din Chişoda. Apoi a fost săvârșită slujba parastasului în curtea bisericii, la locul unde se află așezat și bustul părintelui Aurel Jivi, ca un omagiu adus ilustrului profesor de teologie. Au fost rostite alocuțiuni, ce au pus în lumină aspecte ale teologiei părintelui Jivi, dar și frumoase amintiri despre persoana sa. De asemenea, a fost făcută o retrospectivă a vieții profesorului Aurel Jivi, de către pr. Dr. Adrian Covan, fost student al părintelui iar astăzi profesor la Facultatea de Teologie din Timișoara, care a transmis omagiul ÎPS Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului și al PS Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, și al studenților Facultății de Teologie din Timișoara, pentru cel care a fost ”profesorul nostru”. În veci să fie pomenirea lui!

Comments are closed.