Noi apariţii editoriale în Arhiepiscopia Timişoarei

La editura Arhiepiscopiei Timişoarei a apărut nr.19(553), serie nouă, ianuarie 2014, al al revistei eparhiale  „Învierea“. Cuprinsul revistei debutează cu editorialul dedicat alegerilor pentru organismele parohiale, Adunarea parohială şi Consiliul Parohial, ce s-au desfăşurat la nivelul întregii Patriarhii Române în data de 12 ianuarie. În continuare, sunt prezentate o serie de articole istorice, dogmatice, liturgice şi de actualitate religioasă, încununate de numeroase reprezentări iconografice şi imagini color.

Dintre articole menţionăm: „ Spovedanie înaintea soborului celor 24 de bătrâni din Apocalipsă” de PS. Daniil, Episcop- locţiitor al Episcopiei Daciei Felix, „ Despre spiritualitatea euharistică a timpurilor noastre” de Dr. Stelian Gomboş, „ Dobândirea păcii, dragostei şi bucuriei, scopuri ale vieţii creştine” de Maria Câmpean, „Pelerin în Ţara Sfântă“, semnat de prof. Maria Tcaciuc Brăteanu, şi o serie de poezii semnate de preoţi, studenţi şi credincioşi precum, Lucia Elena Popa, Ion Grigorie, Ioan Creţu, Petru Iosif- Toma şi Luminiţa Irina Niculescu. Revista mai conţine suplimentul „ Stânca vieţii”, editat de Ascociaţia „Ostea Domnului” din Timişoara şi suplimentul „Catehetic”, ediat de Sectorul Învăţământ şi activităţi cu tineretul al eparhiei. Ultima rubrică a revistei, actualitatea religioasă, sintetizează cele mai importante evenimente din ultima perioadă precum, întrunirea Sinodului Mitropolitan şi a Adunării Eparhiale, vizite pastorale şi slujiri arhiereşti ale Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar eparhial şi alte evenimente  ce au marcat viaţa cultural- religioasă a oraşului de pe Bega. Revista are 28 de pagini, apare în condiţii grafice foarte bune, imprimarea fiind executată la Tipografia Partoş a Arhiepiscopiei Timişoarei. Redactorul publicaţiei este pr. dr. Marius Florescu.

Calendar almanah pe 2014

O altă apariţie recentă la editura eparhială este Calendarul almanah al Arhiepiscopiei Timişoarei ce cuprinde file de calendar pe 2014, rânduieli bisericeşti, date privind Ortodoxia în lume, organizarea Bisericii Ortodoxe Române,  şematismul eparhiei, precum şi numeroase articole teologice, istorice şi de spiritualitate creştină, semnate de preoţi şi profesori bănăţeni. Cele două publicaţii, revista „ Învierea” şi Calendarul almanah,  pot fi achiziţionate de la pangarele şi magazinele bisericeşti ale parohiilor şi mănăstirilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei.

Comments are closed.