Noi dezbateri pe marginea programului „Hristos împărtăşit copiilor”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, astăzi, 4 iulie, la Centrul eparhial din Timişoara a avut loc întâlnirea de lucru cu responsabilii la nivel de protopopiat cu activitatea catehetică din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei. Lucrările s-au desfăşurat în sala festivă a Centrului Eparhial, la care au luat parte cei 14 responsabili la nivel de protopopiat cu activitatea catehetică din Arhiepiscopia Timişoarei, alături de pr. Sorin Lungoci, responsabil eparhial la sectorul învăţământ şi activităţi cu tinerii.  

Scopul întâlnirii a fost dezvoltarea proiectului “Hristos împărtăşit copiilor” prin intensificarea activităţilor catehetice la nivel de Eparhie. Pe ordinea de zi s-au aflat o serie de subiecte actuale şi care se doresc să aducă un aport major patohiilor implicate în proiect. Astfel, a fost trecută în revistă o scurtă analiză a activităţii catehetice desfăşurate prin programul catehetic “Hristos împărtăşit copiilor” în anul precedent prin prezentarea de statistici, reuşite, eşecuri, greutăţi întâmpinate, dar şi soluţii constructive legate de proiect. Au fost prezentate beneficiile proiectului „Alege Şcoala!”. De asemenea, au fost analizate şi prezentate concursurile “Bucuria de a fi creştin”, concurs naţional, ce a avut loc la nivel de Patriarhie şi Concursul Judeţean de Religie Sf. Iosif cel Nou de la Partoş, ediţia a II-a, care s-a desfăşurat în cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei. Pentru anul 2013-2014 au fost făcute informări privind desfăşurarea şi programarea catehezelor demonstrative, propuneri cu lista temelor de cateheză pentru anul 2014, dar şi organizarea de întâlniri comune între preoţi şi profesori de religie la nivel de cercuri misionare. Toate aceste acţiuni vin să aducă o îmbunătăţire a activităţii catehetice, printr-o organizare mai concretă şi eficientă şi în conformitate cu anul omagial dedicat Sfintelor Taine Spovedania şi Împărtăşania.

Comments are closed.