Noi publicaţii bisericeşti

La tipografia Partoş din Timişoara a apărut numărul pe martie 2013 al revistei Învierea a Arhiepiscopiei Timişoarei, care cuprinde 32 pagini, în policromie. Din cuprins menţionăm editorialul intitulat Postul în viaţa noastră, articolul Importanţa Sfântului Împărat Constantin cel Mare în istoria Bisericii creştine, semnat de drd. Stelian Gomboş, articolul Arhimandritul Paulin Lecca. Monahul cu ţinută filocalică şi înţelept întru cele duhovniceşti, semnat de preot dr. Ionel Popescu, articolul Privind spre Hristos: Pecetea slujirii vlădiceşti, semnat de prof. Irina Diamandi, seria documentară  Pelerin în Ţara Sfântă, partea a VIII-a, poezii, ş.a. Revista cuprinde şi suplimentele Stânca vieţii, editat de asociaţia Oastea Domnului din Timişoara şi Femeia ortodoxă, aparţinând Societăţii femeilor creştin-ortodoxe din Timişoara. Poate fi procurată de la pangarul catedralei mitropolitane şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din eparhie. Redactorul coordonator al revistei este preotul drd. Marius Florescu.

Comments are closed.