O nouă promoţie de teologi a absolvit la Timişoara

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, joi, 30 mai, s-a desfăşurat festivitatea de absolvire a celei de a XVI-a promoţie  a studenţilor teologi de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie, din cadrul Universităţii de Vest Timişoara. Întâlnirea a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii la Catedrala mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara de către Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa profesorilor şi a studenţilor teologi. După săvârşirea serviciului religios, întâlnirea s-a continuat în sala de festivităţi a Centrului eparhial din Timişoara, unde au fost prezenţi prof. univ. dr. Otilia Hedeşan, prorectorul Universităţii de Vest, Dana Percec, Decanul Facultăţiii de Litere, Istorie şi Teologie şi pr. conf. univ. dr. Nicolae Morar, şeful catedrei de Teologie, precum şi cadre didactice din cadrul Facultăţii de Teologie. Din partea Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent pr. Zaharia Pereş, consilier cultural, care a transmis absolvenţilor binecuvântarea ÎPS Nicolae, Mitropolitul Banatului şi purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, asigurându-i de purtarea în rugăciune şi dorindu-le totodată spor în activitatea misionară, pe care cu siguranţă o vor desfăşura de acum înainte pentru Biserica noastră.

În cadrul festivităţii, pr. conf. dr. Gavril Trifa a susţinut cursul festiv intitulat „Familia creştină şi cultivarea virtuţilor”.  Au urmat luări de cuvânt din partea  reprezentanţiilor studenţilor de la specializările Teologie Pastorală şi Teologie Didactică, precum şi a decanilor de an. Cursul festiv a fost încheiat de pr. Nicolae Morar, care a mulţumit, atât studenţilor, cât şi profesorilor pentru competenţele ştiinţifice de care au dat dovadă pe tot parcursul anilor de studiu, având nădejdea că toate cunoştinţele acumulate vor fi dublate în viitor de evlavia propovăduirii şi desăvârşirea întru iubire.

Comments are closed.