O nouă sesiune pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie

În perioada 26 august – 5 septembrie 2013, în Arhiepiscopia Timişoarei se desfăşoară o nouă sesiune de cursuri pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie (definitivat şi gradul II). Cursurile au debutat luni, 26 august, ora 10, 00 cu oficierea slujbei de Te-Deum la biserica din incinta Centrului eparhial. La slujbă au participat alături de clericii cursanţi, consilieri de la Arhiepiscopia Timişoarei şi cadre didactice de la Facultatea de Teologie din Timişoara. La finalul slujbei pr. Ionel Popescu, vicar-eparhial a transmis celor prezenţi, binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi gândurile de bine ale Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Cursurile de formare au loc la Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” din Timişoara. Sesiunea pentru obţinerea gradelor profesionale se va finaliza printr-un examen constând din două probe la cunoştinţele teologice inter-disciplinare şi pastoral-misionare şi o probă orală din predică sau cateheză, liturgică şi administraţie parohială pentru definitivat şi două probe scrise de cunoştinţe teologice inter-disciplinare şi pastoral-misionare pentru gradul II. Pe baza rezultatului comunicat de comisia examinatoare, se va elibera un certificat cu media obţinută. La acestă serie, a 97 – a a cursurilor pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie de către personalul clerical, s-au înscris 20 de candidaţi din eparhiile Timişoarei, Aradului şi Caransebeşului.

Comments are closed.