Oră de cateheză pentru copiii de la Centrul Educaţional „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş”

DSCN2349 (1)DSCN2300

Copiii de la Centrul Educaţional „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş” Deta au participat zilele trecute la o oră de cateheză legată de pătimirile muceniceşti ale Sfinţilor Martiri Brâncoveni. Denumită „Constantin Brâncoveanu şi Ortodoxia românească”, acţiunea s-a înscris în omagierea Sfinţilor Martiri Brâncoveni la 300 de ani de la pătimirea lor mucenicească. Cu această ocazie, a fost punctat sprijinul Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu la dezvoltarea literaturii liturgice în limba română, a învăţământului dar şi crearea unui stil arhitectural numit „stilul brâncovenesc”.

Toate aceste iniţiative au avut la temelia lor credinţa familiei Brâncoveanu. Cateheza a fost susţinută de pr. Valentin Bugariu de la parohia Birda, iar la finalul întâlnirii copiii au primit tipărituri editate de parohie. Centrul Educaţional Sfântul „Iosif cel Nou de la Partoş” Deta funcţionează în cadrul proiectului „Reţea interregională de centre educaţionale” derulat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei şi cofinanţat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013.

Comments are closed.