Parastas pentru Mitropolitul Banatului

1

Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a oficiat astăzi, la împlinirea a nouă zile de la mutarea la Domnul a vrednicului de pomenire Mitropolit Nicolae Corneanu, slujba Parastasului, la cripta ierarhilor de la subsolul Catedralei Mitropolitane din Timişoara. În cadrul acesteia, ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, consilieri de la Centrul eparhial şi slujitori ai sfântului locaş. La slujbă au participat angajaţii Centrului eparhial, monahiile de la reşedinţa mitropolitană şi mai mulţi clerici şi credincioşi timişoreni. În încheiere, Pr. Ionel Popescu, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Timişoarei, a ţinut un cuvânt de omagiere a personalităţii vrednicului Arhipăstor şi Părinte iubitor al fiilor Mitropoliei Banatului.

13 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Comments are closed.