Piatră de temelie pentru un nou sfânt lăcaş în parohia Sânandrei Colonie

Luni, 29 iulie, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în parohia Sânandrei Colonie, protopopiatul Timişoara II. Cu acest prilej, ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a oficiat slujba de sfinţire a locului şi a  pietrei de temelie pentru noua biserică cu hramul „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”. La eveniment au participat credincioşi ai parohiei, numeroşi invitaţi, precum şi autorităţi locale alături de viceprimarul comunei Sânandrei. La final, Preasfinţitul Paisie a transmis credincioşilor parohiei Sânandrei Colonie şi noului părinte paroh, Teodor Cocan, binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frăţească pregătită de membrii consiliului parohial pentru cei prezenţi.

Comments are closed.