Piatră de temelie.

În ziua de 2 octombrie a avut loc în parohia Timişoara Ciarda Roşie, protopopiatul Timişoara II, punerea pietrei de temelie şi sfinţirea locului pentru viitoarea biserică cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfinţii 40 de Mucenici”.

Slujba a fost oficiată de către Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul împreună cu P.On. Părinte vicar-administrativ Ionel Popescu, P.On. Părinte protopop Mircea Szilagyi şi alţi clerici, în prezenţa Domnului primar Gheorghe Ciuhandu, a reprezentanţilor unor direcţii din Primăria Timişoarei şi a numeroşi credincioşi şi credincioase. De faţă a fost şi Domnul Constantin Popaluca, ctitorul principal al sfântului locaş.
După sfânta slujbă au luat cuvântul Preasfinţia Sa Paisie Lugojanul, Domnul primar Gheorghe Ciuhandu şi P.On. Părinte paroh Adrian Carebia.

Leave a Reply